Korela

18.02.2014 22:03

Odkial sa k nám dostala? 

Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.

Výskyt v prírode: Nerestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac krát za sebou. Žije v pároch alebo v menších skupinkách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.

 

Správanie

Korely nepatria k tak veľkým talentom na rozprávanie ako napr. papagáj žako .Sú však veľkými talentami na pískanie stále tej istej melódie a možno aj viacerých 

.Keď však chcete ,aby sa naučili opakovať slová musíte veľa cvičiť a to zo začiatku s jednoduchými slovami.

Žiadny vták nebude rád ,keď ho chytíš do ruky a budeš ho chcieť hladkať .Milujú však sedenie na ramene a hlavne ,keď máte náušnice ,ktoré sa trblietajú alebo niečo zaujímavé .

.Najradšej majú ,škrabkanie za chocholkou a tiché hovorenie.

Pozor !Nikdy nechoďte na nich rukou s vrchu .Mali by pocit ,že ich loví dravý vták a rýchlo by ste stratili dôveru .

 

Kŕmenie

Ako základ krmiva pre korely sú hotové zmesky, ktoré sú v každom obchode pre zvieratá .

Zmes by mala  obsahovať malé zrná ,čo sú rôzne druhy prosa ,ovos ,pšenicu ,lesknicu ,konope ,kardi a slnečnicové semienka .

Ku suchému krmivu by sme mali dávať aj ovocie(jablká, kivi ,jahody ,čerešne ,mango ,..) ,zeleninu (reďkvičky , mrkvu ,uhorky ,hrášok ,...)

.Mali by ste im zvoliť dennú krmnú dávku okolo 1 až 2 lyžíc zrna na deň .Keď im chcete obohatiť jedálniček môžete pomocou tyčiniek ,ktoré dostať v obchode a tiež vitamíny.

 Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!). Zo zeleniny mrkvu aj s vňatou,špenát,šalát. Vhodným doplnkom sú aj rozmanité čerstve vetvy ovocných stromov.

 

Starostlivosť

Tento papagáj je pomerne nenáročný na chov a skrotený jedinec sa môže stať milým rodinným spoločníkom.

je jedným z druhov, držiaci si u nás veľmi dlhú tradíciu a pre jeho nenáročnosť sa hodí aj pre začiatočníkov, a to ako do chovu, tak aj na držanie sólo. Na nové prostredie si rýchlo zvyká.

 

Samček alebo samička

Samec : jemné šedé perie ,niekedy tiež šedo modré alebo hnedo modré. Nadchvostové krovky striebristo šedé nápadne biele pruhy na krídlach. Hrdlo ,líca a čelo žiarivo citrónové žlté ,na lícach výrazná oranžová škvrna. Ozobie šedo hnedé.

Samica: žltá farba na hlave a lícne škvrny svetlejšie ,prekladané šedými perami. Spodná strana chvostových pier priečne pruhovaná. Mladí vtáci: ako samica, ale s kratším chvostom.

 

Choroby 

 Nemocný vták často prestane jest potravu, je tichý ,spí na dvoch nohách ,keď postrehnete prvé príznaky ochorenia mali by ste ísť čo najskôr ku veterinárovi .Niekedy to však nepostrehnete ,najlepšie je kontrolovať trus . Nemocný vták má trus riedky a prvé čo potrebuje je teplo .U korel sa najčastejšie vyskytujú červené vtáčie roztoče ,vši a roztoče Cnemidocoptes .Vták môže dostať aj otras mozgu a to najčastejšie z dôvodu narazenia do okna ,takže ho pri lietaní treba zakryť . Chovateľ by mal mat lekárničku a svojho vtáka by mal poznať aby vedel zistiť kedy je chorý .

Hygiena :Pri čistení peria vie vták otočiť hlavu až o 180 stupňov .Málo kedy sa samy umývajú preto ich treba striekať postrekovačom do ktorého neboli nikdy pridane chemikálie .Sú čistotné .