CHoroby

11.05.2014 16:27

Neinfekčné choroby

Neinfekčné choroby sú také choroby, ktoré vznikajú pôsobením vonkajšieho prostredia alebo stravy na organizmus, prípadne ich spôsobuje invázia mikroorganizmov. Medzi neinfekčné choroby zaraďujeme tiež vrodené vady a poruchy. Nie sú nákazlivé.

Medzi najčastejšie neinfekčné ochorenia mačiek patria:

otrava zápcha krivica zápal zvukovodu zápal pečene močové kamene zápal obličiek zápal pľúc rôzne poruchy na srsti zvieraťa.

Z genetických chorôb mačiek sa častejšie vyskytujú nasledovné:

achondroplázia - skrátenie končatín (jazvečíkovité nohy) ataxia - porucha koordinácie pohybu atrofia sietnice oka bezsrstosť (okrem bezsrstých plemien) ektrosyndaktília - zrastenie prstov, príp. ďalších kostí končatín hemofília - porucha zrážanlivosti krvi hluchota - vyskytuje sa často u bielych mačiek s modrými očami hydrocefália - vodnateľnosť hlavy kryptorchizmus - zadržanie jedného alebo obidvoch semenníkov v dutine brušnej pahýľovitý alebo chýbajúci chvost polydaktília a oligodaktília - nadpočetný alebo znížený počet prstov Polycystické ochorenie obličiek - PKD - ochorenie postihujúce najmä perzské mačky a príbuzné plemená porfýria - porucha látkovej výmeny trpasličí vzrast rozštep pysku a podnebia zálomok na chvoste

Infekčné choroby

Infekčné choroby spôsobujú mikroorganizmy alebo víry a do organizmu zvieraťa sa dostávajú prenosom z jedného zvieraťa na druhé. V niektorých prípadoch môže ísť o zoonózu, čiže ochorenie, ktoré sa prenáša na človeka.

Medzi najčastejšie infekčné ochorenia u mačiek patria:

vírusová imunodeficiencia mačiek - FIV infekčná peritonitída mačiek - FIP komplex vírusovej leukémie mačiek – FeLV Panleukopénia Rhinotracheitída mačiek - FVR Calcivírus mačiek Chlamýdia

Parazitárne choroby

Besnota - vnímavé sú všetky cicavce. K nákaze dochádza pohryznutím zvieraťom nakazeným besnotou a končí úhynom zvieraťa. Prevenciou je každoročná vakcinácia.

Borelióza - vnímavé sú všetky cicavce. Prenášajú ju kliešte a komáre. Choroba sa prejavuje horúčkou, malátnosťou a obtiažnym pohybom, bolestivosťou kĺbov. Adekvátnou liečbou dôjde k uzdraveniu. Vakcína proti borelióze pre mačky zatiaľ neexistuje. Prevenciou je aplikácia repelentov pre mačky, ktoré zabránia prisatiu kliešťov.

Campylobakterióza - vnímavé sú všetky cicavce a vtáky. Človek sa nakazí z infekčného trusu a u človeka sa prejavuje žalúdočnými a črevnými problémami. Prevenciou je hygiena. Mačky sa infikujú zriedkavo.

Echinokokóza – definitívnym hostiteľom parazita sú mačka a pes. Pri nedostatočnej hygiene sa môže nakaziť aj človek (z trusu). U nás sa tento parazit takmer nevyskytuje a prevenciou je odčervenie mačky.

Giardióza - vnímavé sú takmer všetky cicavce a veľa vtákov. K nákaze dochádza z infekčného trusu, u človeka sa prejavuje hnačkami. Prevenciou je hygiena. U mačiek sa prejavuje zriedkavo.

Dermatofytóza - kožná plieseň - vnímavé sú všetky cicavce, k nákaze dochádza priamym kontaktom alebo pobytom v kontaminovanom prostredí. U človeka aj zvierat sa prejavuje kožnými zmenami. Prevenciou je hygiena.

Larva migrans – človek nie je definitívnym hostiteľom mačacích škrkaviek, prenos je skôr zriedkavý požitím vajíčok škrkaviek zo zeme. Prejavuje sa podľa usídlenia a opuzdrenia migrujúcej larvy v ľudskom tele. Prevenciou je hygiena a odčervovanie mačiek.

Salmonelóza - vnímavé sú všetky cicavce, vtáky a reptílie. K nákaze dochádza z infekčného trusu a u človeka sa prejavuje zažívacími problémami, prevenciou je hygiena.

Svrab – mačací svrab nie je typický pre iné cicavce, u človeka však môže vyvolať lokálnu kožnú reakciu. K nákaze dochádza v nečistom prostredí, výnimočne priamym kontaktom s postihnutou mačkou. Prevenciou je hygiena a liečba postihnutej mačky.

Toxoplazmóza - vnímavé sú prakticky všetky jedince. K prenosu dochádza požitím tepelne nespracovaného mäsa prípadne ju môžu prenášať mačky trusom. U človeka sa prejavuje malátnosťou, horúčkou, zápalom svalov, pľúc, uzlín a u tehotných žien spôsobuje potrat prípadne vrodené defekty. U mačiek sa nezvykne prejavovať. Prevenciou je hygiena.

Tuberkulóza – mačka sa nakazí od chorého človeka a je potom indikátorom infekcie. V našich zemepisných šírkach ide o vzácne ochorenie.

Zablšenie – vnímavé sú všetky cicavce. U človeka sa prejavuje svrbením pokožky, vyrážkou. Prevenciou je udržovanie čistoty a odblšovanie mačiek.